تبلیغات
دیروز , امروز و فردای جغرافیا
دیروز , امروز و فردای جغرافیا
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ چیست


مطلبی در خبرگزاری مهر چاپ شده بود تحت عنوان "ایران براثر تغییرات اقلیمی پرآب می‌شود"
برایم عجیب بود به مطلب مراجعه کردم دیدم یکی از دوستان محیط زیستی مصاحبه ای انجام داده و گفته میزان بارش متوسط ایران در اثر تغییرات اقلیمی تا 560 میلی متر افزایش می یابد!!! از سویی افزایش دمای کره زمین که براساس گزارشات رسمی IPCC از ابتدای انقلاب صنعتی 0.7 درجه سلسیوس اعلام شده و مورد پذیرش اقلیم شناسان است را از ابتدای سال 1900 تا کنون 5.1 درجه اعلام نموده است!!
بارها متاسفانه از سوی برخی همکاران متخصص محیط زیست شاهد اغراق نمایی اثرات تغییر اقلیم بوده ایم اما با توجه به اسناد معتبر و مدل سازی های دقیقی که منتشر شده بهتر است دوستان قبل از تحلیل این گزارشات را ملاحظه نموده یا حداقل با یک اقلیم شناس مشورت نمایند.هنوز یک هفته از انتشار گزارش رسمی ایران به UFCCC نگذشته است...............

گوشه هایی از این مصاحبه را ملاحظه فرمایید:
  • ایران کشوری است که تحت تأثیر تغییرات اقلیمی نه تنها کم آب نمی‌شود بلکه بر اثر تغییرات اقلیمی ظرف حدود 40 سال آینده متوسط بارندگی سالیانه در ایران از 250 میلیمتر به 560 میلیمتر یعنی بیش از دو برابر می‌رسد.!!!!!
  • از سال 1900 میلادی تا کنون دمای کره زمین 5/1 درجه افزایش یافته است افزود: پیش بینی می شود تا سال 2015 میلادی دمای کره زمین یک درجه دیگر افزایش و تا سال 2050 مجموعاً دمای کره زمین 5 درجه افزایش یابد.!!!!!
  • متأسفانه از چند سال پیش که بحث تغییرات اقلیم در ایران مطرح شده است به دلیل نبودنیروی کافی متخصص در زمینه هوا و اقلیم در کشور تحت تأثیر نظرات کارشناسان دیگر کشورها تصور می شود که ایران به دلیل تغییرات آب و هوایی در سال های آینده کم آب تر می شود در حالیکه بنده از سال 1380 تا کنون به کرات اعلام کرده ام بر اساس نقشه های تغییرات اقلیم ایران بر اثر این تغییرات پرآب می شود نه کم آب.!!!!
  • بر اثر تغییرات اقلیمی ظرف حدود 40 سال آینده متوسط بارندگی سالیانه در ایران از 250 میلیمتر به 560 میلیمتر یعنی بیش از دو برابر می رسد.!!!!!!!!!

در ادامه مطلب متن کامل مصاحبه از خبرگزاری مهر را ملاحظه فرمایید.

در گفتگو با مهر عنوان شد:
ایران براثر تغییرات اقلیمی پرآب می‌شود
معاون محیط دریایی سازمان محیط زیست گفت: ایران کشوری است که تحت تأثیر تغییرات اقلیمی نه تنها کم آب نمی‌شود بلکه بر اثر تغییرات اقلیمی ظرف حدود 40 سال آینده متوسط بارندگی سالیانه در ایران از 250 میلیمتر به 560 میلیمتر یعنی بیش از دو برابر می‌رسد.

عبدالرضا کرباسی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بحث گرمایش جهانی بسیار جدی است و از سال 1900 میلادی تا کنون دمای کره زمین 5/1 درجه افزایش یافته است افزود: پیش بینی می شود تا سال 2015 میلادی دمای کره زمین یک درجه دیگر افزایش و تا سال 2050 مجموعاً دمای کره زمین 5 درجه افزایش یابد.

به گفته وی، البته افزایش دمای کره زمین باعث بالا رفتن میزان حداقل دما می شود و بر روی حداکثر دما تأثیری ندارد.

کرباسی با بیان اینکه واژه گرمایش جهانی درست نیست و باید به جای آن تغییرات اقلیم را به کار برد اظهار داشت: متأسفانه از چند سال پیش که بحث تغییرات اقلیم در ایران مطرح شده است به دلیل نبود نیروی کافی متخصص در زمینه هوا و اقلیم در کشور تحت تأثیر نظرات کارشناسان دیگر کشورها تصور می شود که ایران به دلیل تغییرات آب و هوایی در سال های آینده کم آب تر می شود در حالیکه بنده از سال 1380 تا کنون به کرات اعلام کرده ام بر اساس نقشه های تغییرات اقلیم ایران بر اثر این تغییرات پرآب می شود نه کم آب.

به گفته وی، بر اثر تغییرات اقلیمی ظرف حدود 40 سال آینده متوسط بارندگی سالیانه در ایران از 250 میلیمتر به 560 میلیمتر یعنی بیش از دو برابر می رسد.

معاون محیط دریایی سازمان محیط زیست تصریح کرد: البته در حال حاضر نیز در همین شرایطی که همه دم از کم آبی و بی آبی در کشور می زنند طبق آمار وزارت نیرو سالیانه بین 15 تا16 میلیمتر افزایش بارندگی داریم اما به دلیل نداشتن مدیریت صحیح بر منابع آب همواره با کمبود مواجه هستیم.

کرباسی با اشاره به اینکه در حال حاضر در ایران 400 میلیارد متر مکعب ریزش برف و باران وجود دارد گفت: از این مقدار تنها 130 میلیارد متر مکعب آن مصرف می شود و حدود 270 میلیارد متر مکعب آن از طریق رودخانه ها به خلیج فارس و دریای خزر ریخته می شود یا وارد سفره های آب زیر زمینی می شود.

به گفته وی، از این 130 میلیارد متر مکعب 110 میلیارد متر مکعب آن دربخش کشاورزی مصرف می شود وتنها 20 میلیارد متر مکعب آن برای 70 میلیون نفر جمعیت و صنایعی که در آنها آب مورد استفاده است مصرف می شود.

به اعتقاد کرباسی، این  موضع نشان دهنده عدم مدیریت منابع آب در کشور است و اینکه بخش عمده ای از منابع آبی در کشوربه دلیل استفاده نکردن از تکنولوژی های روز دنیا درآبیاری و کود دهی صرف مصارف کشاورزی می شود که با اصلاح این روش ها می‌شود به راحتی نصف این 110 میلیارد متر مکعب آب راصرفه جویی کرد.

معاون محیط دریایی سازمان محیط زیست تصریح کرد: درست است که ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع شده اما با این  شیوه مدیریتی که روی منابع آب اعمال می کنیم کشور را به سمت خشکسالی مطلق می بریم و حتی با دو برابر شدن میزان بارندگی که در اثر تغییرات جهانی آب و هوا برای ایران تصور می شود باز هم با کمبود آب مواجه می شویم.[ شنبه 26 آذر 1390 ] [ 02:02 ب.ظ ] [ مرتضی کشانی گلشن جالق ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به مرتضی کشانی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی دکتر خسروی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :نیت کنید و اشاره فرمایید

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


.


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
فروش بک لینک طراحی سایت